Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Dlaczego warto spać nago? Rada na afrykańskie upały

Podobno zbliżają się do nas afrykańskie upały. Jakoś łatwo mi w to uwierzyć kiedy po 30 minutach na balkonie wyglądam jak rak. 
Metod radzenia sobie z upałami jest mnóstwo, co jednak z nocą? Nocami jest równie ciepło i robienie przeciągu w mieszkaniu wcale nie jest rozsądne pod kątem naszego zdrowia.
Dla mnie najlepszym wyjściem jest mega cienka piżama albo spanie nago. Googlując sobie ostatnio trafiłam na wiele artykułów o korzyściach ze spania nago. Zebrałam je wszystkie i chcę się z Wami podzielić bo dla mnie to ciekawe odkrycie.

Hormony szczęścia
Jeśli śpisz z partnerem to nie ma nic przyjemniejszego, niż przytulenie się do niego. Kontakt z nagą skórą sprawia, że wydziela się oksytocyna - jeden z hormonów szczęścia.

 Korzyści zdrowotne
Kobiety śpiące nago są mniej podatne na wszelkie infekcje intymne. Właściwe ''wietrzenie'' stref intymnych nie pozwala zagnieździć się drożdżakom. U mężczyzn z kolei poprawia się jakość nasienia.


Zmniejszenie poziomu stresu
Spanie nago reguluje poziom kortyzolu. Przegrzewanie organizmu prowadzi do jego nadprodukcji, co może wywołać stany lękowe, zwiększony apetyt na niezdrowe jedzenie i w efekcie przyrost wagi. Zapewnienie ciału niższej temperatury pozwala zachować produkcję kortyzolu na właściwym poziomie.

 Spowolnienie procesu starzenia
Utrzymanie niezbyt wysokiej temperatury ma również znaczenie przy produkcji melatoniny i hormonu wzrostu. Idealne warunki to temperatura pomieszczenia poniżej 21 stopni. Przegrzewanie ciała sprawia, że organizm nie potrafi właściwie wykorzystać tych substancji. Śpisz w ubraniu? Szybciej się zestarzejesz.

 Ładniejsza skóra
Podczas snu skóra intensywniej oddycha i się poci. Zapewniając jej dobry dopływ powietrza znacznie poprawiamy jej kondycję.


Pozbądź się cellulitu
Śpiąc nago możemy zredukować cellulit. Dlaczego? Wszelkie uciskające nas rzeczy (np. gumka od majtek czy piżamy) utrudniają właściwą cyrkulację w systemie limfatycznym co zaburza usuwanie toksyn i produktów przemiany materii. Ten proces jest szczególnie nasilony w nocy i dlatego unikanie wtedy wszelkiego nacisku przeciwdziała powstawaniu cellulitu i minimalizuje jego objawy.

 Pokochaj siebie
Z psychologicznego punktu widzenia, spanie nago poprawia naszą samoakceptację. Wielu ludzi wstydzi się swojego ciała i nie czuje się z nim dobrze. Spanie nago pozwala nam oswoić się z nagością, co poprawia naszą samoocenę. Oczywiście poza przypadkami osób rak zakompleksionych, że spanie nago może ich stan tylko pogorszyć.

Same korzyści, prawda? :) Biorąc pod uwagę również zachowanie higieny snu, możemy sobie zapewnić naprawdę regenerujący sen. A sen jest bardzo ważny. Nie zapominajmy o tym w codziennej gonitwie.

Dziękuję, że jesteś :) Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chcesz poznać mnie bliżej:
  • polub Antyspołecznego Susła Obsesjonistę na Facebooku otrzymasz powiadomienie, o nowym poście tuż po jego publikacji,
  • podglądaj na  Instagramie dowiesz się co też Suseł wyrabia, co je, pije, czyta i gdzie się podziewa, kiedy nie ma go na blogu.


Komentarze

Popularne posty